Olen Kaisa, kolme lapse ema ja sertifitseeritud KonMari konsultant. Minu teekond korrastatuma eluni algas juba mitu aastat tagasi kui nägin Netflix-ist filmi “Minimalism”. Hakkasin nägema, et kui palju on mu ümber asju, mida ma tegelikult juba ammu ei vaja, kuid mis võtavad lihtsalt ruumi. Ruumi, mida saaksin kasutada asjadele, mida kasutan. Olen nende mitme aastaga proovinud mitmeid erinevaid korrastusviise ja lähenemisi asjadele, kuid kõige suuremat mõju on avaldanud KonMari meetod. Olen nüüd abistanud mitmeid kliente, aidates neil kogeda samu hämmastavaid muutusi.

Me elame ajastul, mil kiire elutempo, asjade aina lihtsamad ja kiiremad ostmisvõimalused ja pidev infovoog võivad tekitada kodudes segadust ja kaootilisust. KonMari meetod on leidnud tee miljonite inimeste südamesse, pakkudes tõhusat lahendust, et tuua korda nii kodudesse kui ka meie mõttemaailma.

Kas oled vaadanud enda riidekappi, mis on riideid täis, kuid leidnud, et sul pole midagi selga panna? Või avastanud köögikappidest ammu kõlblikkuse kaotanud toiduaineid? Või ostnud endale midagi ja hiljem avastanud, et sul juba oli see olemas? Kodune segadus pole lihtsalt visuaalne, vaid tihtilugu peegeldab segadust me sees. Aga mida siis teha? Siin tulebki mängu KonMari meetod, mis aitab luua korras ja rahuliku kodu, mis toetab meie elu ja meie valikuid.

Marie Kondo loodud KonMari meetod pole pelgalt traditsiooniline korrastusviis, vaid terviklik filosoofia, mis õpetab meid ümbritsema end ainult nende asjadega, mis toovad meile tõelist rõõmu ja meeldivad meile. Keskendudes elukvaliteedi tõstmisele läbi ruumide teadliku korrastamisele, on KonMari meetod aidanud miljonitel inimestel üle maailma luua ruume, mis peegeldavad nende tõelisi väärtusi ja vajadusi.

KonMari meetodi peamised põhimõtted

KonMari meetod põhineb lihtsatel, kuid sügavatel sammudel, mis aitavad sul järjekindlalt oma kodu ja elu korrastada. Kindlas järjestuses korrastades, saad keskenduda sellele, mis on su ees, mitte sellele, mis kõik ära on vaja teha. Nii ei teki ülekoormatust ja samuti hakkad kohe nägema tulemusi. Siin on väike juhis, kuidas KonMari meetodi järgi korrastada:

  1. Kujunda selge ettekujutus oma ideaalsest kodust ja elustiilist. Enne kui hakkad esemeid läbi vaatama, mõtle sellele, millist elu sa soovid elada ja milliseid tundeid kodu sinus esile peaks kutsuma. Mida tahaksid rohkem teha? Millisena sa näed enda visioonis enda kodu? Mida detailsem oled, seda parem. Kas igatsed rahu ja lihtsust, mis aitaks sul elu nautida? Või oled efektiivsuse armastaja, kelle jaoks on oluline iga asja kindel ja praktiline koht? See ettekujutus aitab sind kogu korrastamisprotsessi vältel ning juhib sind otsuste tegemisel. Hoia oma visioon pidevalt meeles – see on sinu juhis ja motivatsioon.
  2. Korrasta kategooriate, mitte ruumide kaupa. Paljud traditsioonilised korrastusmeetodid soovitavad alustada näiteks köögist või elutoast või mõnest kõige enam sassis olevast riiulist… Olen ka ise nii teinud ja saan öelda, et üsna pea oli segadus tagasi.

KonMari meetod pakub teistsugust lähenemist: selle asemel, et keskenduda ruumidele, korrasta kategooriate kaupa. Näiteks kogu kõik riided kodus ühte kohta kokku. Sul on kohe terviklik ülevaade selle kohta, kui palju sul mingi kategooria esemeid üldse on. Pole üllatus, kui inimene avastab, et tal on mingi kategooria asju palju-palju rohkem, kui ta aimatagi oskas. Samuti saad hinnata eset selle õiges kontekstis ning näha kohe ka tulemusi.

KonMari meetodi järgi korrastamise järjekord:

    1. Riided
    2. Raamatud
    3. Paberid
    4. Komono (mitmesugused esemed)
    5. Sentimentaalsed esemed
  1. Hinda rõõmu, mida ese pakub. KonMari meetodi keskmes on küsimus: “Kas see ese pakub mulle rõõmu?” Kui oled ühe kategooria asjad kokku kogunud, võta iga ese ükshaaval enda kätte ja tunneta, milliseid emotsioone see sinus tekitab. Riiete puhul ma tavaliselt palun kliendil valida riidehunnikust top 3 lemmikut ja näen kohe ära nende rõõmuemotsioonid. Seejärel lasen valida ühe eseme, mis enam rõõmu ei paku. Sedamoodi on kliendil kohe võrdlus olemas. Kui ese toob esile positiivse tunde, siis on see väärt hoidmist. Kui mitte, siis loobu sellest. Tähtis on seejuures eseme tänamine, mis aitab luua lugupidava suhtumise oma asjade vastu ja leevendab süütunnet, mis võib tekkida esemest loobumisel. Selline tänulikkus aitab sul sügavamal tasandil vabaneda emotsionaalsest koormast, mida üleliigsed esemed võivad endaga kaasa tuua.
  2. Anna alles jäänud esemetele püsiv koht. Korrastamise viimane, kuid väga oluline samm on anda igale alles jäetud esemele oma kindel koht. Kui igal esemel on oma koht, on ese kergesti leitav ja oma kohale tagasi pandav, mis vähendab oluliselt igapäevast segadust. Kindlad kohad aitavad hoida ka püsivalt korda – kui kõikidel asjadel on oma koht, on neid lihtsam korras hoida ning tõenäosus, et segadus tagasi tekib, väheneb. Kaovad ka need “kõige sahtlid/riiulid”, kus on kõike alates laadijatest kuni müntideni välja, sest mündid lähevad oma kohta ja laadijad leiavad samuti oma koha. Mõtle sellele, kui hea tunne see on, kui midagi ei pea enam otsima, vaid sa tead kohe, kus see on!

Kuidas KonMari meetod tõstab elukvaliteeti?

KonMari meetodi populaarsus on ülemaailmne ja põhjusega – see ei aita mitte ainult vähendada kodust segadust, vaid toob selgust ja rahu ka vaimses mõttes. Korrastamine ei ole ainult esemete eemaldamine, see on sügav teekond iseendani.
“Ma sain selle sõbrannalt, kuid ma pole seda kunagi kasutanud.” Selliste lausete peale olen kliendilt alati küsinud: “Kas sa ise oleks endale selle valinud?” Seejärel üldiselt klient juba tunnetab ja teab, mida teha. Korrastamise käigus iseendaga vastandudes õpid nägema, mis on need asjad, mis sulle tõesti päriselt meeldivad ja mis on sulle oluline. Marie Kondo usub, et meie kodud peaksid meid toetama ja meelerahu pakkuma. Kui kõik sinu ümber olev on hoolikalt valitud ja sind õnnelikuks tegev, hakkad ka sina elama teadlikumalt ja keskenduma asjadele, mis tõesti loevad.

Korrastamise protsessi läbimisel märkad tihti, et hakkad väärtustama hetki ja tegevusi rohkem kui asju. Paljud KonMari meetodi järgijad on tunnistanud, et nad tunnevad end pärast korrastamist kergema ja vabamana, olles valmis pühenduma rohkem oma hobidele, lähedastele ja iseenda heaolule. Mõned on isegi leidnud, et nad suudavad paremini keskenduda tööle ja isiklikele eesmärkidele, kui nende kodune keskkond on rahulik ja korras.

Soovid alustada?

Kas oled valmis astuma samme rahulikuma ja rõõmurohkema kodu suunas? Alustame koos! Broneeri tasuta esmane konsultatsioon siit,  kus arutame, kuidas KonMari meetod võiks just sinu elu ja kodu muuta. Olen siin, et sind toetada igal sammul!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga