Kas oled kaalunud kodu korrastamist KonMari meetodil, kuid arvanud, et see on minimalistlik lähenemine, mis nõuab paljude asjade äraviskamist? Või oled hoopis juba minimalismi pooldaja, kuid KonMari tundub liiga detailne ja keeruline? Olles ise olnud algul minimalist ning nüüd KonMari konsultant, tean ja tunnen nende kahe erinevust. Selles postituses selgitan lähemalt, kuidas need kaks lähenemist tegelikult erinevad.

Mis on KonMari meetod?

KonMari meetodit võib pidada rõõmu maksimalismiks. See tähendab, et alles jäävad ainult need esemed, mis toovad tõelist rõõmu ja pakuvad rohkem rahulolu igapäevaelus. Selle meetodi kaudu lood enda kodust keskkonna, mis peegeldab su väärtusi ja tõstab esile selle, mis tõepoolest loob sinu jaoks õnnelikuma ja teadlikuma kodu.

KonMari meetodi keskmes on tunne, mille iga ese sinus tekitab. Meie kodu võiks koosneda ainult esemetest, mis tekitavad rõõmu – ja see ongi peamine, mis eristab KonMari meetodit minimalistlikust lähenemisest.

Mis teeb KonMari meetodi eriliseks?
Ärkad ja võtad kapist oma lemmikriided. Kõik on kenasti organiseeritud, esemetel on lihtne ligipääs. Teed kohvi või teed ja naudid seda oma lemmiktassist… See ongi KonMari meetodi tulemus: iga ese, mida omad, on teadlikult valitud ja meeldib sulle!

Kuidas korrastamine KonMari meetodil käib?
KonMari meetod põhineb kategooriate kaupa korrastamisel, mitte asukohtade järgi. Järjekord on selline:

  1. Riided – Riietega alustamine on üldjuhul lihtsaim ning rõõmutunnet esemete suhtes on kõige lihtsam kätte saada ja lihvima hakata.
  2. Raamatud – Selle kategooria puhul pööratakse tähelepanu teostele, mis sind inspireerivad ja mille juurde soovid ikka ja jälle tagasi pöörduda. Tulemusena su raamaturiiul peegeldab sind!
  3. Paberid – Selle kategooria puhul korrastatakse kõik dokumendid ja paberihunnikud, jättes alles vaid need, mis on vajalikud või olulised.
  4. Komono (mitmesugused esemed) – See hõlmab kõiki majapidamises olevaid esemeid alates köögitarvikutest kuni elektroonikani.
  5. Sentimentaalsed esemed – Viimaseks jäetakse esemed, mis kannavad emotsionaalset väärtust, kuna need vajavad kõige rohkem läbimõtlemist.

Selline järjekord aitab lihvida otsuste tegemise oskust ja rõõmutunnetust esemete vastu. Kui iga kategooria on korrastatud, tekib kodu, kus on teadlikult valitud esemed, mitte ainult kasulikud või praktilised asjadega.

Mis on minimalism?

Enne KonMari meetodiga tuttavaks saamist olin minimalist. Minimalism keskendub elus lihtsuse leidmisele, eemaldades kõik üleliigse ja jättes alles vaid vajaliku. Eesmärk on elada vähemaga, et teha ruumi kõigele olulisele, eemaldada kõik, mis liialt koormab või on ebavajalik. Minimalistid soovivad oma elu teha võimalikult lihtsaks ja koondada tähelepanu ainult tõeliselt vajalike esemete ümber, luues seeläbi ruumi olulisele. Ja tõepoolest, see toimibki. Kui eemaldasin ebavajaliku, avastasin, kui palju aega ja ruumi jäi olulisemale.

Minimalistliku elu põhimõtted:
Minimalistlik kodu on tavaliselt rahulikes toonides, avar ja liigsest vaba. Eesmärgiks on alles hoida vaid tõeliselt vajalikud ja praktilised esemed. Minimalism ei pruugi rõhutada emotsionaalset sidet esemete ja nende omanikuga, vaid keskendub praktilisusele ja lihtsusele.

Minimalismi ja KonMari erinevused

Minimalism ja KonMari meetod loovad mõlemad korrastatud ja rahuliku keskkonna, kuid nende tulemused on erinevad nii visuaalselt kui ka sisuliselt.

  • Minimalism: Keskendumine praktilisusele, eemaldades kõik üleliigse. Tulemuseks on elu ja kodu, mis on lihtne, avar ja lisakoormustest vaba.
  • KonMari: Keskendumine rõõmu maksimeerimisele. Tulemuseks on isikupärane ja õnnelik keskkond, kus igal esemel on tähendus ja väärtus.

Minimalistlik kodu võib olla tühjem ja funktsionaalne, samas kui KonMari kodu võib olla täidetud emotsionaalsete ja esteetiliste esemetega, mis toovad omanikule rõõmu.

Kumb sobib sulle paremini?

Olles ise mõlemat proovinud, võin öelda, et kui otsid võimalust oma elu lihtsustada ja lihtsalt eemaldada kõik, mis koormab, püüdes keskenduda vaid vajalikule, siis võib minimalism olla just sinu jaoks. Kui aga soovid luua kodu, mis peegeldab sinu väärtusi ja mille põhirõhk on rõõmul – sellel tundel, mida asjad sinus tekitavad –, tasub proovida KonMari meetodit.

Näiteks: kui avastad oma kapist eseme, mida pole aastaid kasutanud, kuid mis tekitab sinus sooja ja õnneliku tunde, siis KonMari meetodi järgi võiks see ese jääda. Minimalist aga tõenäoliselt eelistaks sellest loobuda, kui see pole igapäevaselt kasulik.

Kas KonMari meetod võiks olla sinu jaoks?

Kui tundsid, et KonMari meetod kõnetab sind ja soovid seda proovida, tea, et see aitab sul luua kodu, mis on korrastatud ja täidetud vaid rõõmu pakkuvate asjadega. Alustades selle teekonnaga, muudad oma kodu ja ka oma elu teadlikumaks ja harmoonilisemaks.

Kui oled valmis, võta minuga ühendust – saan aidata sul alustada teekonda korrastatud ja rõõmsama eluni!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga